لطفا صبر کنید...

ارزیابی ساختار قامتی

اصلاح ساختار قامتی با حرکات اصلاحی امروزه بواسطه شیوع ناهنجاری های اسکلتی عضلانی ناشی از سبک زندگی و عادات رفتاری غلط موضوعی است که بسیاری از مردم تمایل دارند در مورد آن آگاهی های خود را افزایش دهند. در این مطلب تلاش می شود اطلاعاتی مختصر، مفید و ارزشمند در این حوزه توسط متخصصان حرکات اصلاحی مرکز علمی ورزشی سفیر ارایه گردد.

 ساختار قامتی چیست؟
بدن انسان از واحدهای مختلفی تشکیل شده است که با توجه به بحث حاضر ما دستگاه اسکلتی، دستگاه عضلانی و دستگاه عصبی از مهمترین آنها می باشند. هر یک از افراد به منظور داشتن یک ساختار قامتی مناسب لازم است از دستگاه اسکلتی، عضلانی و عصبی بدون نقص و هماهنگ با یکدیگر برخوردار باشد. به این معنی که هر یک از واحدهای ذکر شده نقش و عملکرد خود را به درستی ایفا کنند و این کار را با یکپارچگی کامل نسبت به یکدیگر به اجرا درآورند. یقینا بروز نقص و اختلال در هر یک از این موارد منجر به برهم خوردن ساختار قامتی و بروز ناهنجاری های اسکلتی عضلانی ( قامتی ) در بدن خواهد شد. در بررسی وضعیت سلامت اشخاص، یکی از شاخص هایی که در نظر گرفته می شود، ارزیابی وضعیت بدنی و ساختار قامتی آنها می باشد.

در تعریف وضعیت بدنی و ساختار قامتی میگوییم: چگونگی قرارگیری اجزای مختلف و به هم مرتبط بدن انسان نسبت به یکدیگر در هر لحظه از زمان. به زمان ساده اینکه افراد چگونه بدن خود را در حالت های مختلف حفظ می کنند. این موضوع از طریق راستای بدن مشخص می شود. در یک وضعیت بدنی و ساختار قامتی مناسب، به دلیل آمادگی دستگاه های مختلف، بدن در برابر ضایعه ها، فشار ها و تغییر شکل های نامطلوب و پیش رونده در حالت های مختلف از جمله ایستاده، نشسته، خوابیده، کار و فعالیت حفاظت می شود. در واقع در این حالت بدن بیشترین کارایی را دارد، دیرتر آسیب می بیند و از صرف انرژی اضافی جلوگیری خواهد شد و به طور کلی  بدن  بازدهی بیشتری در فعالیت ها خواهد داشت. قابل ذکر است در ساختار قامتی استاندارد، ستون فقرات قوس های طبیعی دارد و پاها برای تحمل وزن در بهترین امتداد می باشند.


ناهنجاری ( عارضه ) های اسکلتی عضلانی چرا ایجاد می شوند ؟
کم تحرکی، الگو های حرکتی اشتباه، عادات رفتاری غلط، انجام حرکات تکراری برای بلند مدت، راستای بدنی غیر استاندارد و … می تواند سبب اعمال فشار نامطلوب به بافت ها از جمله مفاصل، استخوان ها، عضلات، رباط ها و در نهایت بروز آسیب و ایجاد ساختار قامتی ضعیف یا ناهنجاری ( عارضه ) های اسکلتی عضلانی گردند.

ساختار قامتی ضعیف یا ناهنجاری های اسکلتی عضلانی در میان مدت و بلند مدت رخ میدهند و معمولا هم می توانند منشا درد ها و آسیب های مزمن باشند و هم می توانند خطرات و آسیب های حاد و مزمن را باعث شوند.

 بنابراین در جوامع امروزی بواسطه ظهور تکنولوژی، تغییر در سبک زندگی افراد، شیوع بی تحرکی و قرار گرفتن در موقعیت های بدنی نامناسب در محیط کار و منزل و استفاده زیاد از وسایلی چون موبایل و رایانه های شخصی تضعیف ساختار قامتی و بروز ناهنجاری های اسکلتی عضلانی از قبیل گودی کمر (لوردوز)، قوز یا پشت گرد (کایفوز)، سر به جلو (فوروارد هد) و غیره و تبع آن توجه به مقوله اصلاح ساختار قامتی با تمرینات اصلاحی بیش از پیش شده است.

مختصری درباره ما

مجموعه ورزشی سینا یکی از کاملترین مجموعه های ورزشهای آبی در سطح کشور می باشد که با مساحت ۵۵۰۰ متر مربع در سال 1376 با هدف ورزش ، سلامتی و کارآفرینی راه اندازی و افتتاح گردیده و با توجه به بافت منطقه و تراکم جمعیت شهر مرند و عدم وجود مجموعه های ورزشی و اماکن آبی مشابه ، تاکنون توانسته است بخش بزرگی از نیازهای منطقه را مرتفع سازد

ارتباط با ما
  • آدرس :
    آذربایجان شرقی ، مرند ، خیابان جلفا ، جنب فرمانداری
  • تلفن :
    04142230800
  • ایمیل :
    info@sinacomplex.com
شبکه های اجتماعی

Copyright © 2020 sinacomplex All rights reserved
نرم افزار فروشگاه ساز اینترنتی و مدیریت مشتریان سی آر ام فرکام